Adaptacja dziecka w przedszkolu- termin ten z reguły dotyczy dzieci, które po raz pierwszy wkraczają w progi przedszkola, to przede wszystkim zapoznanie się z nowymi ludźmi (opiekunami), a w dalszej perspektywie z samym miejscem. Proces adaptacji dotyczy również dzieci, które np. zmieniają grupę przedszkolną, czy przedszkole, nawet, jeżeli są to 5, 6- latki.
Dzieci poprzez stałe rytuały, własną szafeczkę (półkę), znaczki, plan dnia, zdecydowanie szybciej zapoznają się z miejscem aniżeli z nowymi osobami, a to w naszej ocenie jest najważniejsze. Poznanie nowych cioć/pań i dzieci, z którymi dziecko odtąd będzie spędzać dużo czasu jest kluczowe dla właściwej adaptacji i socjalizacji dziecka. To poznanie jest kluczowe nie tylko dla Waszych dzieci, ale też dla Was samych, bowiem im lepiej poznacie nowe „ciocie”, tym lżej Wam będzie oddać pociechę pod ich opiekę.
Pierwsze dni w przedszkolu.
Dla dziecka jest to pierwsze poważne wyzwanie, sprawdzian samodzielności i sprawności, ponieważ od tego momentu musi podporządkować się nowym regułom, których wcześniej nie znało i są one z pewnością inne niż te, które obowiązują w ich domu rodzinnym.
Wkraczając w progi przedszkola, dziecko stopniowo rozpoczyna przygotowanie do edukacji szkolnej. Tutaj kierunkuje się jego wychowanie i naukę oraz nastawia się je na osiągnięcie pewnego celu. Dziecko trafiając do nieznanej mu grupy rówieśników, w której nie obowiązuje zasada koncentracji miłości i uwagi wyłącznie na nim, musi poddać się regułom, sprostać normom społecznym, uwzględnić zakazy i nakazy. Dla dziecka przebywającego w przedszkolu odwróceniu ulegają interakcje: dziecko- dorosły i dziecko- dziecko, tzn. dziecko będzie coraz mniej czasu spędzać z dorosłymi, a więcej z innymi dziećmi.
Nasze rady na pierwsze dni:
Przed posłaniem dziecka do przedszkola, stopniowo przyzwyczajaj je do rozłąki
z Tobą, wtedy łatwiej zaaklimatyzuje się, a dzień spędzony w przedszkolu nie będzie dla niego tak dużym stresem.Jeżeli dziecko płacze przy pożegnaniu, spróbuj, aby przez kilka dni odprowadzała je inna bliska osoba.
Nie wymykaj się z szatni ukradkiem, ale też nie przedłużaj pożegnania, pomóż dziecku przy rozbieraniu się, ucałuj i wyjdź, pozostawiając pociechę nauczycielowi. Koniecznie pożegnaj się.
Nie ulegaj dziecku, kiedy płacze przy rozstaniu, nie zabieraj go do domu. Jeżeli ulegniesz, dasz dziecku do zrozumienia, że łzami można wszystko wymusić.
Informuj dziecko, kto i kiedy je odbierze – np. po obiedzie przyjdzie po Ciebie babcia, mama. Bardzo ważna dla poczucia bezpieczeństwa dziecka jest Twoja uczciwość i punktualność.
Przygotuj dla dziecka małą niespodziankę, którą dostanie, kiedy będziesz je odbierać z przedszkola. PAMIĘTAJ: nie chodzi o przekupstwo, lecz o nagrodę.
W początkowym okresie staraj się odbierać dziecko wcześniej, z upływem czasu stopniowo wydłużaj jego pobyt w przedszkolu.
Twoje dziecko ma prawo do płaczu, to naturalna w jego położeniu reakcja (na trudną i niezrozumiałą sytuację).
Po powrocie do domu, nie wypytuj dziecka, o to, co wydarzyło się w przedszkolu- to niepotrzebny stres. Dzieci zazwyczaj same chętnie opowiadają o swoim dniu, ale potrzebują na to trochę czasu.
Bądź rodzicem silnym emocjonalnie: nie pokazuj dziecku negatywnych emocji (Twój płacz, powroty pod drzwi, gdy maluch płacze), ponieważ to spotęguje jego stres i będzie sygnałem, że dzieje się coś złego. Pamiętaj: większość dzieci uspokaja się niemalże od razu po zamknięciu drzwi do sali. Tam absorbują je nowi koledzy, mnogość i różnorodność zabawek, możliwość zabawy w większym gronie, a „ciocia” (serdeczna i ciepła) w razie potrzeby przytuli lub weźmie na kolana i uspokoi.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania- kieruj je do nauczyciela. To on spędza z Twoim dzieckiem większość dnia, a zatem zna je, a do tego jest kompetentny w swoim zawodzie. Z pewnością możesz liczyć na jego pomoc, a wspólną rozmową osiągniesz porozumienie. Natomiast dziecko, kiedy widzi rodzica rozmawiającego z nauczycielem, jest spokojne i bezpieczne.
Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu: istotnym jest, aby mówić o tym miejscu
z zainteresowaniem, ciekawie, opisywać je jako atrakcyjne dla dziecka
Drogi Rodzicu:
Pamiętaj, że jesteś dla swojej pociechy najważniejszy na świecie. To, jak Ty- osoba dorosła, podejdziesz do procesu adaptacji dziecka w przedszkolu, będzie miało ogromne znaczenie dla jego psychicznego komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Im mniej stresu i negatywnych emocji w Tobie, tym więcej radości z bycia przedszkolakiem dla Twojego dziecka. Posyłając dziecko do przedszkola musisz być pewny, że jest to słuszna i właściwa decyzja.
Opracowanie:
Zespół ds. opieki i wychowania
Anna Reimer, Aneta Patyk